Ar turėčiau imti paskolą norėdamas pradėti verslą?

Beveik kiekvienas pradedantysis verslininkas užduoda klausimą: „Ar verta imti paskolą norint pradėti verslą? Viena vertus, paskola leidžia greitai plėtoti verslą, kita vertus, ji turi būti grąžinta ir netgi su nemažomis palūkanomis. Šiame straipsnyje leisime sau išreikšti savo požiūrį į šią problemą, nes atsitiktinai paėmiau 20 tūkst. paskolą verslui nuo nulio ir grąžinau per ketverius su puse metų. Tai buvo sunkūs laikai.


Kodėl žmonės nori imti paskolą verslui pradėti?
Nes dėl nepatyrimo tai atrodo paprasčiausias problemos sprendimas. Tegul pinigai uždirba pinigus. Kiek kartų girdėjau iš savo draugų: „Duok man 50 tūkst. ir aš atidarysiu grožio saloną“ arba „Jums reikia pinigų, be jų verslo atidaryti nepavyks“ ir pan. Žmonės mano, kad vienintelė problema – pinigų trūkumas. Kokia jų nuostaba gavę šiuos pinigus? – Problemų daug daugiau, nes jie niekada tokio kapitalo netvarkė.

Ar galima sumažinti riziką?
Taip, tai būtina. Arba pradėkite nuo mažo.

Pavyzdys
Neturėdamas patirties mažmeninėje prekyboje atidariau nedidelę mokomųjų žaislų parduotuvę, savo gimtajame mieste kuriame gyvena 27 000 žmonių. Tam paėmiau 30 000 eurų paskolą. Tuo pačiu supratau, kad visiškos nesėkmės atveju šiuos pinigus galėsiu uždirbti ir grąžinti per metus. Tada, pats keletą mėnesių dirbęs šioje parduotuvėje pardavėju-krovėju-direktoriumi, supratau, kokio pelno galiu tikėtis. Po to nusprendžiau atidaryti tokių parduotuvių tinklą ir pamažu ėmiau paskolą dar keturioms prekybos vietoms.

Išvada
Jei turite galimybę atlikti nedidelių investicijų nišos testą, būtinai padarykite tai. Neimkite didelės sumos iš karto. Tegul viskas įsikūnija ne taip tobulai, kaip norėtųsi, tačiau taip išvengsite rizikos likti skolingi ilgus metus.

Ar viskas priklauso nuo tavęs?
Daugeliu atvejų taip. Tačiau nepamirškite apie objektyvias rinkos ypatybes, kurių jūs negalite paveikti.

Pavyzdys
Dabar aš laimingas per šešis mėnesius tapęs keturių parduotuvių savininku. Kai kur jau šmėkščioja penkta. O planų jau yra dešimčiai. Idėja maždaug tokia: po poros metų viską susidėliosiu, po trejų metų paskolas sumokėsiu, o tada pradėsiu gerai gyventi. Tačiau staiga tarsi iš niekur mūsų mieste pradeda statyti daug didelių prekybos centrų. Ir dauginasi jie greitai – kaip grybai po lietaus. O nuoma juose kainuoja kosminius pinigus – beveik kaip sostinėje. Situacija yra dvejopa: arba jūs atsidarote parduotuvę naujame prekybos centre, arba tai padarys jūsų konkurentas, arba tarptautiniai tinklai (su kuriais kovoti itin sunku). Norint atidaryti naują mažmeninės prekybos vietą, žinoma, reikia iš naujo kredituoti projektą. Dėl to pabaigos nematyti…

Išvada
Tikiuosi, supratote esmę: būtina, jei įmanoma, įvertinti riziką, bet jūs vis tiek galite suklysti. Ir tai gali būti ne jūsų kaltė. Mano atveju situacija mūsų miesto mažmeninėje rinkoje tiesiog taip susiklostė. Gerai, kad šią tendenciją pamačiau iš anksto (prieš porą metų), kuri leido apriboti prekybos vietų skaičiaus augimą penkiais, o vėliau pamažu pasitraukti iš šio verslo. Tuo pačiu visiškai sumokėjau paskolą ir pavyko užsidirbti. Bet man, mielieji, nebuvo lengva. Jei jums įdomu, kaip pasitraukti iš mažmeninės prekybos verslo, aš parašysiu atskirą straipsnį šia tema.

Kam reikėtų pasiruošti, jei vis dėlto nuspręstumėte imti paskolą verslo pradžiai?
Finansinių įsipareigojimų našta nepraeina be pėdsakų – tuo puikiai įsitikinau pats. Labiausiai tikėtina, kad už greitą verslo pradžią turėsite sumokėti:

  • blogiau miegosi
  • teks dirbti daug daugiau nei įprastai
  • tapsite irzlesni su rangovais, darbuotojais ir artimaisiais
  • asmeninis gyvenimas pasitrauks į antrą planą
  • kartais nusileidžia rankos
  • dažniau patirsite stresą
  • negalėsite išeiti iš verslo, kol neuždarysite paskolos ir kitų „gėrybių”


O blogiausia, kad verslas gali ir neįsibėgėti. Tokioje situacijoje buvo keli mano draugai. Aš tikrai nelinkiu to Jums.

Taigi gerai pagalvokite, ar jums to reikia. Nebandau kažkaip išgąsdinti, bet rašau tik apie tai, ką pats išgyvenau. Žinoma, tai buvo gera patirtis, tačiau žvelgiant atgal, primygtinai rekomenduoju neimti paskolos verslui pradėti. Ypač mūsų šalyje, kur krizės vyksta reguliariai, o procentai tiesiog laukiniai. O neseniai buvo priimtas ir fizinių asmenų bankroto įstatymas.

Sutinku, sunku atsispirti, kai bankai iš visų pusių jus tiesiogiai „stumia“: „Na, imk, prašau! Visa šalis jau yra priklausoma nuo paskolų.

Ar įmanoma išsiversti be paskolos?
Taip, ir netgi būtina!
Pridėsiu keletą patarimų:

  • Pradėkite nuo mažų sumų, nerizikuokite didelėmis investicijomis. Taip, vystymasis užtruks daug ilgiau, bet jei pabandysi, ko gero pavyks. Verslas nemėgsta skubėjimo.
  • Jei neapsieisite be rimtų pradinių investicijų, geriau rinkitės investuotoją, o ne paskolą. Investuotojas turi suprasti, kokia yra rizika.


Taip pat galite pasiskolinti pinigų iš artimų giminaičių. Tačiau atminkite: atidaryti verslą, bet negrąžinti skolos mylimam žmogui ir sugriauti santykius su juo dėl šių santykių yra blogi mainai.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+