Penkių elementų mitybos principai senovės Kinijos mokyme

Tradicinė Kinų medicina, jau sukaupusi keleto tūkstančių metų patirtį, labai tiksliai aprašo, kas vyksta kūne su maistu, kurį kasdien valgome. Parodoma, kaip ir kokiomis sąlygomis šis maistas tampa kūnui vertingas ir kaip jis virsta gyvybine galia Chi.Daugiau kaip 3000 metų tradicinė Kinų medicina žmogaus sveikatai išsaugoti naudoja vientisą mitybos sistemą.Derama mityba kinų medicinos požiuriu atspindi žmogaus ryšį su jo aplinka, metų laikais, klimatu ir visais gamtos ciklais.  Prieš keletą tūkstančių metų Kinijoje buvo suformuluota energijos ir gyvybingumo teorija, o per pastaruosius šimtą metų mokslininkai to modelio pagrindinius principus patvirtino. Anot kinų filosofijos, žmogus yra sveikas, jei jo organizmas turi gyvybinės energijos, kuri ritmingai srovena pagal dienos ir nakties ritmą, o taip pat pagal metų laikų ciklą. Esant nepakankamai energijos, atsiranda nuovargis ir apatija, o laikui einant tai gali virsti liga.

In Jan simbolis
In Jan simbolis

Tradicinėje Kinų medicinoje energetinė būklė aprašoma pasitelkus sąvokas Chi, In, Jan. Chi-gyvybinė galia-veikiausiai sietina su mūsų šiuolaikišku energijos supratimu. Chi verčia judėti visatą ir srovena mūsų kūnu. In ir Jan visuomet pereina viena į kitą, dalykai vienu metu gali būti tiek In, tiek Jan. Jie yra abipusiškai priklausomi, keičiasi vienas  kitu, todėl suprantami kaip papildomos sąvybės,  kurios nuolat juda. Tao simbolis jungia abi savybes-In ir Jan. Abu poliai juda ir kiekvienas kaip embrioninė ląstelė turi savyje mažą dalelę kito, kuri pradeda vystytis viename kulminaciniame taške. Šis judėjimas vadinamas Chi. Paprasčiau sakant,žmogaus medžiagų apykaita yra glaudi In ir Jan sąveika-nuolatinis kitimas. In ir Jan tarpusavio kova sukuria kitą sudėtinį lygmenį-penkis Elementus: Vandenį, Ugnį, Medį, Metalą ir Žemę. Ir šie Elementai sukuria visa tai , ką daoistai vadina “dešmčia tūkstančių milijardų daiktų arba visą likusią būtį.”

 

Penkių elementų mityba

Kinų mitybos mokslas, pas mus žinomas kaip “penkių elementų mityba”, pirmenybę teikia malonumui ir džiaugsmui-jis nieko nedraudžia, nenustato dogmų, o nurodo kelią į geresnę sveikatą. Pagal penkių Elementų mitybos principus kiekvienas maisto produktas turi tam tikrą energetiką, tai yra tam tikrą temperatūrą-esti karštas, šiltas, neutralus, gaivinantis arba šaltas, tam tikrą skonį-rūgštus, kartus, saldus, aštrus arba sūrus, ir tam tikrą poveikio kryptį-vidun, žemyn, aukštyn, išorėn arba visur. Dėl tokio energetinio pobūdžio maisto produktai tampa gydomosiomis priemonėmis. Tinkamai maitindamiesi galime vėl sureguliuoti savo kūno formas bei funkcijas. Principas labai paprastas. Jeigu mums šalta, valgome daugiau šildančio maisto. Sutrikus virškinimui, svarbu pasirinkti lengvai virškinamą maistą. Kinų daosistų filosofijoje yra penki Elemantai, kurie yra visuose pasaulio daiktuose – medis, ugnis, žemė, metalas ir vanduo.

Kinų terminas žodžiui “Elementas” – hsing – reiškia judėjimą, todėl tinkamesnis pavadinimas būtų “penkios varomosios jėgos”. Šis terminas patvirtina požiūrį, kad penki Elementai nuolat kuria ir naikina vienas kitą. Visi penki Elementai yra susiję vienas su kitu ir veikia vienas kitą. Medis išreiškia augaliją, kurią maitina vanduo, dengiantis ir juosiantis žemę, kurią tvarko Metaliniais padargais, o šiuos grūdina Ugnyje. Vandeniu laikomos visos skystosios formos. Metalas guli žemės gelmėse. Žeme laikomos mišriosios, negrynosios ir negyvosios medžiagos, o taip pat ir pelenai, atsiradę iš Ugnies.

Pagal tą tradicinį mokymą maistas yra daugiau negu tik paprastas apsirūpinimas kalorijomis ir maistingosiomis medžiagomis, kadangi jame yra tai, kas nematoma, bet visur yra, kas vienija visus daiktus – energija Chi. Kitaip tariant, tai reiškia , kad ką nors valgydami, pirmiausia pasisaviname “energijos virpesius”, o tik paskui-maistingąsias medžiagas. Taigi ir kiekvienas maistas turi vieną ar keletą tų elementų. Kad po valgio jaučiamės maloniai nusiteikę ir energingai, arba priešingai-persivalgę ir pavargę, labai priklauso nuo tų penkių elementų proporcijos maiste. Sveikas maistas pagrįstas penkių elementų principais yra ne tik naudingas sveikatai, bet taip pat yra skanus ir turi daug energijos. Apie tai praneša mūsų kūnas: jei jaučiamės gerai, reiškia, kad valgis turi pakankamai energijos. Jei po valgio jaučiame šaltį arba nuovargį, reiškia, kad jame trūko energijos.

Skirtingi valgiai turi skirtingus In ir Jan laipsnius.Tomis savybėmis galime pasinaudoti, kai kyla reikalas pasiekti pusiausvyrą. Sausi valgiai, kurie valgant mus degina, pvz. aštrūs pipirai, turi daug Jan. Šlapi valgiai, kurie gaivina ir malšina troškulį, kaip pvz. arbūzai ir melionai, turi daug In.

Penkių elementų mityba ne apie tai, kas sveika ar nesveika, o veikiau apie tai, ko per daug arba per mažai. Viskas, ko mes per daug reikalaujame iš savo kūno, yra nesveika. Taigi, jei savo maistą papildysime ingredientais, atitinkančiais jo elementą, tai mes pakrausime maistą energija ir padidinsime jo naudingumą. Todėl svarbu į kiekvieną valgį įtraukti medį, ugnį, žemę, metalą ir vandenį, ir nieko nepraleisti.

Penkių elementų mitybos principai senovės Kinijos mokyme

Penkių elementų mityba orientuojasi į gamtos kitimo arba mūsų gyvenimo eigą. Panašiai antikos keturių elementų moksle arba vakarų astrologijos penkių elementų sistemoje kūno organai, metų laikai, spalvos, emocijos ir kitos pasireiškimo formos priskiriamos prie atskirų elementų-medžio, ugnies, žemės, metalo arba vandens. Tradicinėje Kinų medicinoje prie šių penkių elementų papildomai priskiriami skonio pojūčiai arba niuansai, kuriais remdamasis Kinų sveikos mitybos mokslas parodo, kaip produktai veikia kūną. Maisto produktų skonis-rūgštus, kartus, saldus, aštrus ir sūrus-yra papildoma informacija apie suvalgyto maisto poveikį mūsų kūnui.Per didelis tam tikro skonio troškimas gali būti nuoroda į atitinkamo organo energetinę problematiką. Pvz.,po  puotaujant praleistos nakties, norisi rauginto agurko-taip sakant, “pagalbos šaukiasi” kepenys, po tokio eksceso sutriko jų balansas.

Vienas iš principų penkių elementų mityboje yra produktų skirstymas pagal jų skonio niuansus ir poveikį. Tai labai senas principas. Sąmoningai panaudojant maisto produktų skonį ir poveikio kryptį jie tampa gydymo priemone. Visi penki skonio niuansai, kartu naudojami tinkamomis dozėmis, sukuria “apvalų” ir sureguliuotą patiekalą, sutvarko organus,-taip užtikrinama sveikata ir gera savijauta.

Kitas penkių elementų mitybos principas yra vietinių ir sezoninių produktų vartojimas. Idealus atvejis, kai produktai auginti ekologiškame ūkyje. Ekologiškai išaugintas ir tausojant apdorotas augalinis maistas, taip pat tinkamai laikomų ir šeriamų gyvulių mėsa ir kiti produktai turi Chi. Jie laikomi gerokai maistingesniais ir naudingesniais nei produktai iš tradicinio žemės ūkio. Pagal tradicinę Kinų mediciną papildomas vietinio ir sezoninio maisto argumentas yra tas, kad mūsų kūnas turi vadinamąjį “protėvių Chi”. Šis “močiutės” instancijos konceptas nulemia , ar tai , ką valgome, tinka mūsų sistemai ir turi būti pasisavinama. Genetiškai pakeisti maisto produktai, naujos pasėjos ir pakitę auginimo būdai neleidžia kūnui per tokį trumpą laiką prisitaikyti. Pasekmė to yra sunkus virškinimas.

Dar vienas mitybos principas – tai mėsa ir žuvis. Tradicinės Kinų medicinos požiūriu, mėsa turi ypatingą poveikį ir vadinama “imperatoriškuoju” maisto produktu. Tačiau visada keliama sąlyga – ir mėsa, ir žuvis turi būti ruošiamos iš ekolologiškai auginamų gyvulių.

Penkių elementų mityboje labai svarbu vartoti virtus maisto produktus. Virti maisto produktai geriau virškinami. Daugumai žmonių dažnas žalio maisto vartojimas sukelia virškinimo sutrikimus, kurių padariniai yra vidurių pūtimas, persipildymo jausmas ir nuovargis. Virtas maistas sumažina darbo virškinamajam traktui. Kaitinti arba virti valgiai geriau virškinami ir pagerina savijautą.

Senovės Kinijos mokymas pataria vengti šaldyto maisto ir mikro bangų krosnelių. Valgant šaldytą maistą, ypač mėsos ir žuvies, jautriems žmonėms sutrinka virškinimas. Užšaldžius ir atitirpinus maisto produktus, ląstelių sandara mažai pakinta, todėl apsunkinamas virškinimas.

Panašūs procesai vyksta maisto produktuose, ruošiamuose mikro bangų krosnelėje.Remiantis terminiu maisto produktų poveikiu, šaldytame maiste „saugoma“ informacija „šalta“.

Taip pat reikėtų vengti maisto produktų su papildomomis medžiagomis, t.y. konservantais. Be papildomų medžiagų, pvz. stiprinančių skonį, dažiklių ir kita, šiais laikais vargu ar išsiverstume. Reikia daug papildomų žinių apie atskirą komponentą, kad būtų galima išmanyti daugybę papildų ir išvengti rizikos.

Senovės Kinijos mitybos mokslas siūlo gerti pakankamai skysčių, geriausia nesaldintą žolelių ir vaisių arbatą . Užuot gėrę limonadą, geriau gerkime tiesiog karštą vandenį.

Labai svarbu reguliarus valgymo laikas. Jei valgysim tris kartus per dieną tuo pačiu metu, pakankamai valgant ,paprastai išnyksta saldumynų poreikis ir „vilko apetito“ priepuoliai, lengviau nustatomas valgymo ritmas, o tai gerokai pagerina savijautą.

Kinų medicinoje vartojamas posakis: „Ryte valgyk kaip imperatorius, per pietus kaip bajoras, o vakare kai elgeta“. Valgymas tinkamu laiku-šis principas paaiškinamas vadinamuoju organų laikrodžiu: kiekvienas organas kasdien turi dvi valandas laiko, per kurias jis energetiškai ypač gerai aprūpinamas ir todėl gali labai gerai atlikti savo funkcijas.

Paprastas valgis, anot Kinų, labai skanus. Nereikia gausybės priedų, kad patiekalas būtų įdomus ir gardus. Dažnai visai mažai prieskonių sukelia geriausio skonio pojūtį. Labai svarbu valgymas be kaltės jausmo-jei valgysime su neramia sąžine, garantuotai mus slėgs. Tad valgykime su džiaugsmu ir pasimėgavimu. Valgymas turi būti malonumas. Tik tai kas geriausia jums, yra pakankamai geras maistas jūsų kūnui. Todėl vartokime maisto produktus,  kurie ne tik gražiai atrodo, bet ir skaniai kvepia.

Valgio ruošimas pagal penkis elementus turi savo principus. Atidžiau panagrinėję savo tradicinius valgius, rasime panašias direktyvas, pvz. žiupsnelis druskos pagerina tešlos skonį, o pyragas tampa sveikesnis. Labai svarbu „maisto ruošimo ratas“ arba „maisto ruošimo ciklas“. Kiekvienas ciklas rodo, kad atskiri elementai stiprina vienas kitą. Virimo ciklas reiškia paruošti valgius elemento eilės tvarka, pridedant atskirų produktų. Tarkim sriubai pirmiausia užkaičiamas vanduo (ugnis), tada įdedama  daržovių (žemės elemento), paskui prieskonių (metalo elemento) ir galiausiai žolelių.Taip paruoštas maistas turės visų penkių elementų.

Mityba ir gyvenimo stilius daugiausia atsakingi už mūsų sveikatą, fizinį, protinį gyvybingumą, sugebėjimą atpalaiduoti ir regeneruoti. Penkių Elementų mityba nėra kažkas nauja, egzotiška arba ezoteriška – tai šiuolaikinės mitybos forma.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+