Saldūs gazuoti gėrimai pražūtingi sveikatai

Saldinti gėrimai neturi konkurentų, jei kalbėsime apie nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų bei 2 tipo diabeto padidėjusią riziką. Tokios išvados yra skelbiamos „Obesity Reviews“ publikuojamame straipsnyje. Jo autoriai yra 22 gertai žinomi pasaulyje mitybos specialistai įvairių JAV, Vokietijos ir Danijos mokslo centrų.

Mokslininkai siekė sužinoti, kiek svarbus yra kalorijų šaltinis nutukimo, širdies ligų ir 2 tipo cukrinio diabeto atsiradimo rizikai. Tyrėjai padarė išvadą, kad kalorijų šaltinis yra tikrai svarbus, ne visos kalorijos yra vienodos, o kai kurie iš jų daro daugiau žalos sveikatai nei kiti.

Įnikimas į bet kokį didelio kaloringumo maistą sukelia skaudžių pasekmių, tačiau šia prasme, saldinti gėrimai vaidina labai unikalų vaidmenį, atkreipia dėmesį mokslininkai. Pvz., standartinė saldaus gazuoto gėrimo skardinė ir sudėtyje turinčių krakmolo bulvių vidutinio dydžio traškučių pakuotė turi beveik tokį pat kalorijų kiekį. Tačiau bulvės, neskaitant krakmolo, aprūpina organizmą ląsteliena, kaliu, B grupės vitaminais ir energija, o gazuoti gėrimai – tik didele doze cukraus, kuris veda prie nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų ir 2 tipo diabeto. Žiūrint iš šios perspektyvos vaisių sultys yra mažiau naudingos nei vaisiai patys, teigia mokslininkai. Sultyse aptinkama didelė cukraus koncentracija, o vaisiuose esančios ląstelienos ir maistinių medžiagų čia beveik nėra.

Tyrėjai taip pat palygino skirtingų maisto produktų, turinčių identišką riebalų kiekį, vartojimo poveikį. Maisto produktai, turintys daug polinesočiųjų riebalų, – riešutai, sėklos, augaliniai aliejai – sumažina širdies ir kraujagyslių bei medžiagų apykaitos sutrikimų riziką, ko negalima pasakyti apie įvairių rūšių mėsos ir žuvies prisotintus riebalus. Tačiau pieno produktai, tokie kaip jogurtas ir sūris, taip pat turintys sočiųjų riebalų, nekenkia sveikatai ir netgi mažina širdies bei kraujagyslių ligų, taip pat diabeto riziką.

Be to, straipsnio autoriai nusprendė, kad, priešingai vyraujančiai nuomonei, populiarus cukraus pakaitalas aspartamas suaugusiems vartotojams neskatina svorio didėjimo.

„Mes dar turime nueiti ilgą kelią, norėdami gauti tikslius atsakymus į įvairius su mityba susijusius klausimus“, – sakė Kalifornijos universiteto biologas Kimberas Stanhopas. „Kad ir kaip ten bebūtų, tiek aš, tiek mano kolegos sutinka, kad sveikoje mityboje būtinai turėtų būti minimaliai perdirbti grūdiniai maisto produktai, vaisiai, daržovės ir sveiki riebalai, o ne rafinuotas, bet skanus maistas, kuriuo garsėja Vakarų šalių tipiškos maisto rūšys“.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+