likopenas

Tiesa ir fantazijos apie likopeną ir pomidorus

Pastaraisiais metais žiniasklaidoje vis dažniau kalbama apie likopeną – nuostabią pomidorų medžiagą, turinčią nuo vėžio apsaugančių savybių. Todėl piliečiai raginami aktyviai valgyti pomidorus bet kokiais kiekiais, kad savo kūną aprūpintų likopenu. Išsiaiškinkime ar pomidorų dieta iš tiesų apsaugos nuo vėžio.

Likopenas – pigmentas ir maisto papildas

Likopenas – pigmentas, kurio dėka pomidorai, arbūzai, rožiniai greipfrutai, pipirai turi tokį patrauklų ryškiai raudoną atspalvį. Likopeno yra vitamino A pirmtako beta-karoteno izomeras, tačiau atlieka visiškai kitą funkciją. Augaluose jis apsaugo audinį nuo tiesioginių saulės spindulių ir, dar svarbiau, yra galingas antioksidantas – būtent tai labiausiai domina mokslininkus. Be to, pagal savo charakteristikas, tai yra, gebėjimą surišti laisvųjų radikalų daleles, likopenas yra 7 kartus stipresnis nei vitaminas E ir 3 kartus nei beta-karotenas – žinomi antioksidantus.

Kas yra antioksidantai?

Antioksidantai – junginiai, apsaugantys organizmą nuo laisvųjų radikalų, kurie kenkia audinių ląstelėms ir net gali pažeisti DNR. Tai padidina mutacijų riziką, sutrikdo normalų ląstelių gyvavimo ciklą, taigi, didina riziką susirgti vėžiu. Turėčiau pridurti, kad laisvųjų radikalų dalelės – tai nėra absoliuti blogybė. Jie susidaro ir dalyvauja daugelyje organizme vykstančių procesų ir reikalingi ne mažiau nei kiti junginiai.

Likopenas buvo aptiktas 1911 m., tačiau didžiausias susidomėjimas juo pasireiškė per pastaruosius 10-20 metų. Per šį laiką mokslinės ir populiarios žiniasklaidos priemonės apipylė skaitytojus dešimtimis pranešimų apie stebuklingas likopeno savybes: apsaugo ir gydo vėžį, kraujagysles ir apsaugo odą… Užtenka valgyti daug pomidorų ir sveikas bei ilgas gyvenimas garantuotas. Beje, likopeno kiekiu pomidorai labai atsilieka nuo kitų gamtos dovanų. Likopenu turtingų augalų sąraše lyderiauja erškėtis – 6,8 mg / kg, antroje vietoje – gvajavos (5,2 mg), užbaigia trejetuką arbūzas (4,5 mg) ir tik po to randame pomidorus, papajas, greipfrutus ir persikus. E-likopenas ir likopeno papildai – tai maisto priedas E160d, priskiriamas dažiklių kategorijai. Jis aktyviai naudojamas įvairių produktų gamybai (gėrimams, padažams, konservuotoms žuvims), taip pat vaistų ir kosmetikos gamyboje.

Pomidorai ir antioksidantai

PomidoraiVis dėlto dažniausiai skelbiami duomenys, iš kurių matyti, kad „pomidorų stebuklas” yra dar viena nepasiteisinusi viltis. Dar 2009-aisiai „Plant & Food Research“ mokslininkai parodė, kad virškinant pomidorus žmogaus žarnyne išsiskiria ir patenka į mūsų organizmą 75% visų antioksidantų – ir tik 4% likopeno, esančio pomidoruose. Vėliau buvo apskaičiuota, kad norint gauti 5-10 mg likopeno ( rekomenduojama paros dozė) reikėtų per tą pačią dieną suvalgyti vidutiniškai 3 kg pomidorų ar išgerti maždaug tą patį kiekį pomidorų sulčių. Tačiau mokslininkai skatina nenusiminti, nes likopenas randamas prieinamesne forma – daug labiau koncentruota – pomidorų pastoje. Jei įprastoje formoje pomidoruose yra apie 2,5 mg/kg likopeno, tai pomidorų padaže jo aptinkama per 60 mg/kg. Taigi, pomidorų padažas yra rekordininkas pagal likopeno kiekį – kai kuriose jo rūšyse antioksidanto randama 1000 mg/kg ar daugiau.

Tačiau, net jei atsirastų toks neįtikėtinas pomidorų mėgėjas, kuris būtų pasirengę suvalgyti jų po 3 kg per dieną (arba pomidorų padažo stilainiais), jis turėtų rimtai pagalvoti apie savo sveikatą. Be vertingo likopeno, pomidoruose yra daug kitų įdomių junginių. Pavyzdžiui, oksalo rūgštis, kurios didelis kiekis gali sukelti virškinimo trakto ligas ir akmenligę. Kita medžiaga iš pomidorų yra purinai, kurių daug aptinkama vaisiaus minkštime. O purinų perteklius sukelia podagrą. Išvada: mėginant gauti antioksidantų paros normą tik iš maisto produktų gali būti pavojinga sveikatai.

Antioksidantai ir  ligos

1990-aisiais metais mokslininkai labai aktyviai studijavo antioksidacines savybes natūralių junginių, pavyzdžiui, beta-karotino, vitamino E ir t.t., tikėdamiesi rasti priemonių, apsaugančių kraujagysles nuo aterosklerozės. Bėgant metams buvo atlikta daugybė tyrimų, tačiau nebuvo įmanoma patikimai įrodyti natūralių antioksidantų veiksmingumą.

Grieta žiniasklaidos analizė rodo, kad buvo padarytos šios išvados, pritraukusios žurnalistų dėmesį:

  • 2007 m. – ne, neapsaugo nuo prostatos vėžio;
  • 2007 m. FDA nepatvirtino likopeno apsauginių savybių nuo plaučių vėžio, kolorektalinio vėžio, krūties, gimdos kaklelio ar endometriumo vėžio. Tačiau pastebėta nežymių koreliacijų tarp pomidorų ir pomidorų padažų vartojimo su sumažėjusios prostatos, kiaušidžių, skrandžio ir kasos vėžio rizikos;
  • 2012 m. – galbūt, gali užkirsti kelią prostatos vėžiui;
  • 2012 m. – didelė likopeno koncentracija sumažina insulto riziką 55%. Tačiau tame pačiame tyrime nepavyko įrodyti apsauginių savybių kitų antioksidantų: alfa ir beta-karoteno, vitamino E ir retinolio;
  • 2014 m. – likopeno papildai vis dėl to pagerina kraujagyslių darbą;
  • 2015 m. – galimai apsaugo nuo inkstų vėžio (inkstų ląstelių karcinomos) moteris po menopauzės;
  • 2016 m. – likopenas esant deguonies trūkumui sumažina gama spinduliuotės keliamą grėsmę žmogaus ląstelėms (t.y. kai organizmas yra veikiamas spinduliuotės).

Tačiau atliktų tyrimų analizė rodo, kad beveik visi jie buvo atlikti ląstelių kultūrose, t.y., in vitro (laboratorinėse sąlygose), geriausiu atveju su pelėmis. Pavyzdžiui, buvo įrodyta, kad likopenas, taip pat dauguma antioksidantų gana sėkmingai blokuoja lipidų oksidaciją, kuri kraujagyslėse sukelia aterosklerozę. Tačiau gyvame organizme vartojant likopeną tokių ryškių poveikio rezultatų daugeliu atvejų nenustatyta.

Beje, taip pat buvo atlikti tyrimai su žmonėmis. Pavyzdžiui, 2008 m. buvo įrodyta, kad jei kasdien suvalgysite 5 šaukštus pomidorų pastos, odos nudegimo pavojus sumažės 33%. Tas pats nutiks, jei žmogus nevalgys pomidorų pastos šaukštais, bet bus tepamas kremu, kurio apsaugos nuo saulės koeficientas (SPF) siekia 1,3.

Mokslininkai mano, kad priežasčių tam gali būti keletas. Pavyzdžiui, organizmo medžiagų įsisavinimo lygis gali būti stebėtinai mažas, o tai nėra lengva apskaičiuojam. Taip pat svarbu žinoti, kad perteklinis antioksidantų kiekis gali būti nuodingas ir padidinti bendrą mirtingumą. O apie karotenoidų, kuris yra tirpus riebaluose ir apima likopeną, yra žinoma, kad jų biologinis prieinamumas labai priklauso nuo to, kokiame maiste jis yra, kaip šis maistas buvo apdorotas ir kokiais ingredientais vienu metu reaguoja.

Išvados

Likopeno pomidoruose ir kituose vaisiuose yra. Ir jis tikrai stiprus antioksidantas. Tačiau tikėtis, kad pomidorų vartojimas apsaugos nuo vėžio neverta. Mokslininkai dar negavo patikimų įrodymų apie jo veiksmingumą. Nei maisto produktai, kurių sudėtyje yra daug likopeno, nei jo turinčių maisto papildų vartojimas negarantuoja apsaugos nuo vėžio. Kol kas dar nėra įrodymų, kurie patvirtintų, kad vėžio susirgimo rizika žmonėms bus mažesnė. Tačiau perteklinis pomidorų vartojimas, kaip ir bet koks kitas saiko neturėjimas, gali sukelti įvairių patologijų vystymąsi.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+