Soja – plius, soja – minus

Kad ir kas ką sakytų apie soją, nepasitikėkite aklai. Pagalvokite, kuo jūs norite tapti, kad pasiryžote vartoti soją: vegetaru, florantiečiu? Vegetaru tapsite, o florantiečiu, deja, ne. Kadangi soja yra perdirbama, joje nėra nieko gyvo. Nebent sojos pupeles valgyti, kaip ir mūsų mėgstamus žirnius – tiesiog darže.

Soja kaip pakaitalas

Sojos produktai yra dažnas pakaitalas, atsisakiusiems gyvulinės kilmės produktų. Sojos baltymai savo kokybe prilygsta gyvulinės kilmės baltymams ir yra lengviau virškinami.
Sojos pienas, turintis labai mažai laktozės, yra alternatyva norintiems atsisakyti karvės pieno. O sojų aliejaus maistinės savybės beveik atitinka sviesto. Sojos produktai atlieka pagalbininko vaidmenį tam tikrame, pereinamajame, keitimosi etape.

Kas per daug, tas nesveika

Jei kasdien vartojama ir duona, ir tofu, ir pienas, tai susidaro proteinų perteklius organizme ( du – tris kart daugiau, nei reikia dienoje), kas iššaukia alergiją ir kt. negalavimus. Kyla klausimas, kiek gi to proteino reikia žmogui, kad gerai jaustis? Rekomenduojama proteinų dienos norma moterims yra 50 gr., vyrams – `63 gr.
Nemažai augaliniais produktais besimaitinančių po keliolikos metų pastovaus sojos produktų vartojimo pradeda jausti įvairius šio produkto netoleravimo atvejus, tokius kaip pilvo diegliai, nevirškinamumas, skrandžio spazmai, to pasekoje yra priversti visiškai išimti juos iš savo raciono, nors ir jaučia didžiulį prisirišimą. Nutraukę sojos vartojimą, jie pasijautė daug geriau, o kai kurie po tam tikro laiko tarpo vėl pabandė ir iš naujo patyrė labai nemalonius alergijos sojai rezultatus. Kodėl taip liaupsinama soja staiga gali tapti…nuodu? Sojos produktai netinka, jeigu sukelia alergiją, kuri gali pasireikšti įvairiais simptomais, pradedant odos bėrimu, baigiant mirtimi. Moksliškai patvirtinta, kad soja įeina į 9 dažniausiai sukeliančių alergiją produktų sąrašą, neretai kartu būna kryžminė alergija kitiems augalams, dažniausiai riešutams (žemės, graikiniams, lazdynų, migdolams ir kt.). Kadangi vis dažniau sojos yra dedama į įvairius kitus produktus, pvz:. duoną, saldumynus, padažus…, tai alegriškiems sojai asmenims situacija maisto atveju darosi vis labiau komplikuota.
Dažniausiai alergines reakcijas sukelia maisto produktuose esantys baltymai, dar vadinami proteinais, kurių yra įvairių atmainų. Problema tame, kad žmonės gauna tų baltymų per daug.

Dėmesio – estrogenas.

Vis labiau populiarėjantys sojos produktai, patiekalai, maisto papildai toli gražu nėra sveiki vyrų organizmui. Profesorė Lin Freizer iŠ Sant – Francisko aptiko, kad vyriškoji sperma greitai „pasensta”, jei ji pradeda sąveikauti su genisteinu – sojoje esančia medžiaga. Irlandijos mokslininkai įrodė, kad soja turi ne tik beveik visų žmogui reikalingų būtiniausių medžiagų, bet tuo pačiu metu soja, turėdama daug estrogenų – moters lytinių hormonų, daro neigiamą įtaką vyro lytinei funkcijai.

Tačiau sojos proteinai kaip raumenų masės auginimo priemonė yra labai populiarinami kultūristų tarpe ir reklamuojami „bodybillding” tinklapiuose, nutylint jų „antrąją medalio pusę”, t.y.neigiamą poveikį. O gal jo nė nežinant? Produkcijos platintojai teigia, kad tai yra labai sveika ir naudinga, nes – mažas riebalų procentas. Jis yra pigesnis ir lengviau įsisavinamas nei pieno išrūgų proteinas ir, kaip teigia kultūristai, „gerai atstato raumenį”. Tai tiesa, bet…įdomu tai, kad estrogenas, esantis toje pačioje sojoje, naudojamas homoseksualios orientacijos vyrams kaip terapijos elementas, padedant jiems „sumoteriškėti”! Taigi kur čia tiesa – prekybininkų kišenėse ar mokslinėse laboratorijose?

Mokslininkai šiomis dienomis paskelbė, kad moterys, valgančios maistą, kurio pagrindas yra soja, tuo pačiu gali sumažinti savo tikimybę pastoti, todėl per mėnesinių vaisingą ovuliacinį ciklo tarpsnį jos turėtų taip nesimaitinti, ar bent kelias dienas per mėnesį nevartoti sojos produktų, nes sojoje esanti medžiaga genisteinas suardo mechanizmą, leidžiantį spermatozoidams susijungti su kiaušialąste.

Mokslininkai itin nepalankiai atsiliepia ir apie sojos pieno pakaitalus kūdikiams. Juose aptiktas estrogenų kiekis 200 kartų, mangano – 120, aliuminio – keliolika kartų viršija motinos piene esantį kiekį. Tai ne tik gali paskatinti įvairių ligų išsivystymą, priešlaikinį brendimą, bet ir smegenų raidos ar DNR struktūros pokyčius.

Straipsnį paruošė Jelena Užkurienė

3 Komentaras

  1. Yra toks posakis, „Kas per daug, tas nesveika”.. manau tai viską pasako ;)

  2. Nevisai tiesa.. soja – pupelė, kurią galima valgyti tiesiai iš daržo arba džiovintą virti ir pan (kaip su bet kokia kita pupele). O tie perdirbti gaminiai tai yra tik iš vienos sojos sudedamosios dalies – proteino. Nežiūrint to, jie vistiek vadinami soja.

  3. Galėtų būti ant sojos pokelių parašyta, kad padeda vyrams tapti arba raumeningais arba moteriškais, priklausomai nuo to, kokios pakraipos sexas. :)
    Kiek žinau, sojos tiesiog iš daržo nepavalgysi. Reikia statyti gamyklas, kas soja perdirbti į valgomą produktą, o po to dar virti ar kepti. Tada soja nėra sveikas maistas, nes gyvybiškai ji užmušta net keliolika kartų.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+