delfinai

Tiesa apie delfinus

Mokslininkai sugriovė delfinų terapijos ypatingumą, gydymą. Daugybė tėvų vis dažniau savo vaikus patiki gydymui netradicinėm gydymo priemonėm. Delfinų terapija yra viena iš tokių priemonių, deja, skleidžiamas mitas apie tai, kad ji gydo – neturi jokių mokslinių patvirtinimų.

Tarptautiniai tyrimai parodė šiuos rezultatus: ” Tai labai brangi metodika, kuri naudojama visų pirma komerciniams tikslams, – sako tyrimo vadovė (Carola Otterstedt). – Ligoniai vaikai iš viso šito proceso negauna ilgalaikio rezultato, o delfinai, deja, patiria kančią”.

Logikai prieštarauja žadami stebuklai

Delfinų terapijos tikslas – teigiamų ir neigiamų faktų surinkimas. (Delfintherapie – Eine Faktensammlung). Mokslininkai patikslino abi teorijas: „Viena teigia, kad vystosi dėmesio koncentracija, – sako biologas (Karsten Brensing), – kita teigia, kad vystosi sugebėjimas atsipalaiduoti, relaksuotis. Tai dvi absoliučiai skirtingos, viena kitai prieštaraujančios teorijos”. Jokios mokslinės kritikos jos neatlaiko.

Delfinas, delfinai, saulėlydis

… Labiausiai stebina tai, kad šeimoms su sergančiais vaikais žadama „stebuklų terapija”. Trys savaitės delfinų terapijos centre Floridoje kainuoja apie 15.000 EUR, bet niekas neperspėja tėvų apie įmanomus nusivylimus.

„Terapija, kurioje išnaudojami gyvūnai – tai tik pagalbinė priemonė pagrindiniam gydymui, bet jokiu būdu ne gydymo būdas”, – sako Otterstedt, – ir ne biologinė gyvūno rūšis kažką reiškia, o gyvūno charakteris ir komunikabilumas. Ilgalaikiai tyrimai parodė, kad bendravimas vaiko su šunimis, katėmis, avimis ir net vabzdžiais yra ne mažiau efektyvus. Bet tai yra ne gydymo būdas.

Tyrimų rezultatai parodė ką kitą: delfinai delfinariumuose kenčia stiprų stresą, o jų mirtingumas 60% didesnis už gyvenančius laisvėje. Nors Eurosąjunga uždraudė importuoti delfinus, vyksta jų nekontroliuojamas gaudymas.

Delfinas – ne daktaras

Mokslininkai įrodė, kad jūrų žinduoliai negydo autizmu ir kt. ligom sergančių vaikų. Delfinų terapija – ne panacėja, o eilinis medicininis mitas. Delfinų terapija, kaip įrodė mokslininkai, tai tik marketingo būdas. Delfinų poveikis sergančiam yra toks pats, kaip ir bet kokio naminio gyvūnėlio. Skirtumas tik … kainoje.

Nužmogėjimo viršūnė

…. gyvenimas nelaisvėje tokiai būtybei, kaip delfinas, yra kankynė. Tai ne katė ar šuo, ir delfinas visiškai nėra biologiškai artimas žmogui. TV laidos jau spėjo įkišti į daugelio nemąstančių žmonių smegenis mintį, kad delfinai yra vos ne broliai… žmogui. O delfinai, skirtingai nuo žmonių ar šunų, orientuojasi erdvėje ultragarso pagalba. Uždaryti mažoje, palyginus su okeanu patalpoje, delfinai girdi iškreiptus, daugybę kartų atsispindinčius nuo baseinų sienų garsus ir pastoviai kankinamai bando orientuotis erdvėje. Ne vienetiniai žmonių užpuolimai pasirodymų metu, rodo delfinų kantrybės kančios pabaigą.

Amerikos mokslininkai pasisako už „delfinoterapijos” uždraudimą, nes ji neduoda realios naudos ligoniams.

Delfinas, delfinai, vandenynas, po vandeniu

Yra vystoma visa kompanija prieš gydymą delfinais ir ją veda … mokslininkai.
Pasimaudyti su mielais gyvūnais niekas neatsisakytų. Plaukimas užsikabinus už delfino peleko sukelia euforiją suaugusiems ir ypač vaikams, bet tai yra vienintelis delfinų terapijos efektas Daktarė Lori Morino sako: – „mes įdėmiai susipažinome su pateiktais 5 tyrimais apie delfinų terapijos naudą ir išaiškinome, kad jie neturi jokių argumentų ir faktų apie tai, kad delfinai turi įtakos žmogaus sveikatai daugiau, nei bet kokia kita priemonė nuotaikai pakelti. Be to, delfinų terapija ne tik nenaudinga sergančiam vaikui, bet ir žalinga, nes gali sukelti infekcijas ir rimtas traumas. Žmonėms įteigta, kad delfinai draugiški ir nepavojingi, tačiau kaip vaikas gali būti saugus viename baseine su laukiniu 150kg sveriančiu padaru, kuris, jį pagaunant ir transportuojant, buvo psichiškai traumuotas?”, – stebisi Morino.

– Be to, gal reiktų pagalvoti ir apie pačius delfinus, – ragina mokslininkai, – kasmet delfinų terapijos industrijai visame pasaulyje šimtai delfinų žūsta juos gaudant. Kiekvienam sugautam delfinų terapijai gyvūnui tenka 10 užmuštų. Jeigu žmonės matytų, KAIP maži delfiniukai yra gaudomi… vargu ar kas iš žmonių sutiktų maudytis su jais kartu viename baseine.

Delfinų terapija – tai amoralu, nedorovinga, nes žmonės, kurie tai praktikuoja, naudojasi sergančių vaikų bejėgiškumu ir tėvų neišmanymu, kurie savo beviltiškume yra pasiruošę bet kam, o gudrūs žvejai ir pardavėjai tuo pasinaudoja. Pirmiausia mes norime, kad mus išgirstų psichologai, kurie dažnai skiria vaikams delfinų terapiją, – kalba fiziologė Lilienfild, – nėra jokio pagrindo rizikuoti vaiko sveikata, ir rekomenduoti tokias dideles išlaidas … dėl laikino rezultato.”
Straipsnį paruošė I. Metrikienė
Science Daily http://www.sciencedaily.com/releases/2007/12/071218101131.htm

Search

+