Ženšenis – vaistažolių karalius
Turinys
- Ženšenio trauktinė
- Botanikos aprašymas
- Cheminė sudėtis
- Naudingos ir kenksmingos savybės
- Liaudies receptai
- Kiti receptai su ženšeniu
Ženšenis (iš kinų kalbos verčiama šaknis-žmogus) – tai vaistinis aralijinių šeimos augalas, kuris auga Rytų Azijoje (Korėjoje, Japonijoje, Kinijoje, Vietname, Rusijoje) ir Šiaurės Amerikoje. Amerikinis ženšenis (Panax quinquefolium) yra labai vertinamas Azijoje, kadangi turi dvigubai daugiau veikliosios medžiagos nei kitose šalyse sutinkami augalai. Kininis ženšenis, taip pat dar vadinamas baltuoju ženšeniu (Panax ginseng), įvairius negalavimus gydo veiksmingiausiai. Azijietiškasis ženšenis pasižymi stipresniu gydomuoju poveikiu, lyginant su amerikietiškuoju, todėl jį vartoti patariama tik su pertraukomis. Kuo ženšenio šaknis yra senesnė, tuo ji laikoma naudingesne. Parduotuvėse dažniausiai randamos 6-12 metų augalų šaknys, o džiovintų jų 100 g. Kinijoje (pvz. Aliexpress) kainuoja nuo 10 JAV dolerių.
Manoma, kad iš jo paruoštų preparatų naudojimas jaunina organizmą ir prailgina gyvenimo trukmę. Ženšenis taip pat dažnai naudojamas kaip tonizuojanti priemonė. Jis pašalina fizinio ir psichinio nuovargio simptomus, padidina darbingumą, stimuliuoja lytinę funkciją, pagerina apetitą, reguliuoja kraujospūdį, ramina nervų sistemą.
Botanikos aprašymas
Ženšenis turi išsišakojusią 0,7-2,5 cm storio ir iki 25 cm ilgio šaknį. Paprastai nuo jos šakojasi išilginės arba spiralės formos raukšlėtos atšakos. Šaknies „kūnas“ yra cilindro formos su išreikštu žiediniu sustorėjimu viršuje. lapai stiebo viršuje susilieja į viją. Žiedai būna nedideli, šviesiai žalios spalvos, susibūrę į skėtį ir vizualiai primena žvaigždutes. Kamienas vienas, tuščiaviduris viduje. Augalų aukštis – 30-70 cm.
Cheminė sudėtis
Terapiniams tikslams naudojama požeminė ženšenio dalis – šaknis. Ja pagrįsti vaistai pasižymi švelniu atpalaiduojančiu poveikiu žmogaus centrinei nervų sistemai ir naudojami kaip natūralūs stimuliatoriai.
Dauguma iš ženšenio gydomąsias savybes lemiančių medžiagų ištirtos pakankamai gerai, tačiau jo sudėtyje aptinkama ir junginių, kurių poveikis žmogui kol kas dar nėra galutinai išaiškintas. Pastarosioms medžiagoms priskiriami biologiškai eteriniai aliejai, aktyvūs peptidai ir polisacharidai. Pagrindinės ženšenio veikliosios medžiagos yra gliukozidai (ginsenozidai), kurie kaupiasi augalo lapuose, stiebe ir smulkiose šalutinėse šaknyse. Ženšenio šaknyje taip pat aptinkamas didelis kiekis biologiškai aktyvių poliacetilenų. Augalo šaknyse taip pat rasta pektininių, dervos, vitamino C, fosforo, sieros, alkaloidų, krakmolo, makro- ir mikroelementų, triterpeninių saponinų ir daugybė kitų naudingų medžiagų.
Naudingos ir kenksmingos savybės
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad ženšenio šaknis pasižymi adaptogeniniu, stimuliuojančiu ir tonizuojančiu poveikiu žmogaus organizmui. Rytų medicinos atstovai prie to dar prideda gyvybinės energijos kiekio padidėjimą ir gyvenimo trukmės pratęsimą. Iš augalų ruošiamos trauktinės, tepalai, nuovirai, arbata, milteliai, kapsulės tiek tablečių formos preparatai. Jie gali pagerinti nervų, endokrininės, virškinimo, širdies ir kraujagyslių sistemos funkciją, pratęsti kūno jaunystę.
Teigiamas ženšenio poveikis:
- Jėgų atstatymas po varginančių fizinių apkrovų;
- Palaiko nervų sistemą, mažina nerimą, stimuliuoja smegenų ląstelių kraujotaką;
- Pagreitina žaizdų gijimą, mažina uždegimą, dezinfekuoja, stiprina dantis;
- Pagerina kvėpavimo takų darbą;
- Padidina tulžies išsiskyrimą, normalizuoja angliavandenių apykaitą, mažinant cukraus kiekį kraujyje, padeda sumažinti svorį, mažina nutukimo riziką;
- Stiprina plaukų folikulus, gerina galvos odos kraujotaką, apsaugo nuo nuplikimo;
- Aktyvuoja antinksčių veiklą;
- Tai padidina akių jautrumą;
- Ji stiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo sezoninių peršalimų.
Įdomu tai, kad ženšenio šaknis pasižymi ypatingu poveikiu vyrų organizmui. Augalo sudėtyje esantys saponinai stimuliuoja stipriosios lyties atstovų seksualinį aktyvumą (panašiai veikia ir moteris). Reguliariai du mėnesius naudojant ženšenį išauga spermatozoidų judrumas ir pagerėja seksualinė funkciją. Rezultatas – išnyks problemos, susijusios su vyrišku pajėgumu. Norėdami padidinti šio gydymo metodo efektyvumą, rekomenduojama atsisakyti kavos, kadangi šis gėrimas iššaukia pernelyg didelę stimuliaciją.
Nepaisant augalo unikalumo, nekontroliuojamas ženšenio antpilų ar preparatų naudojimas gali pakenkti organizmui. Ilgai naudojant biologinės medžiagos pradeda kauptis organuose ir audiniuose, o tai veda prie kraujospūdžio padidėjimo, galvos svaigimo ir pykinimo. Ženšenio šampūnai gali sukelti alergiją, savo simptomais primenančia pleiskanas.
Kontraindikacijos:
- Ūmios kvėpavimo takų ligos;
- Hipertenzija;
- Nėštumas ir maitinimas krūtimi;
- Nemiga;
- Hipertireozė;
- Dirglumas;
- Individualus netoleravimas;
- Amžius iki 12 metų.
Siekiant išvengti miego problemų šaknis vartojam prieš pietus, nes ji turi stimuliuojantį poveikį žmogaus organizmui.
Liaudies receptai
Raudonasis ženšenis (korėjietiškas) su medumi pasižymi organizmą stimuliuojančiu ir stiprinančiu poveikiu. Korėjos nacionalinis ženšenio institutas eksperimentiniu būdu nustatė, kad jis lėtina senėjimo procesą, gerina imuninės sistemos veiklą bei yra gera profilaktikos nuo vėžio vystymosi priemonė. Be to, jis sustiprina detoksikaciją, padidina energijos gamybą ląstelėse, saugo nuo aterosklerozės ir diabeto, stimuliuoja deguonies įsisavinimą ląstelėse.
Receptas. Šviežią ženšenio šaknį (1 dalis) sutarkuoti ir sumaišyti su pašildytu medumi (5 dalys). Prieš dedant ženšenį medus būtinai turi užvirti. Gautą masę virti 1 valandą ant mažos ugnies, atvėsinti ir supilti į sterilizuotą stiklainį. Laikyti tamsioje vietoje. Gydomasis eliksyras ruošiamos tik emaliuotame puode, kuris nesunaikina jo naudingų savybių.
Įdomu tai, kad žaliavų terminis apdorojimas sustiprina šaknies gydomąsias savybes, perdirbant dalį polisacharidų (krakmolo) į oligosacharidus (karamelę). Gaunamas sodrios plytų spalvos produktas.
Vartojama prieš pusryčius intervale nuo 8.00 iki 11.00 valandos po 5-10 ml. Raudonojo ženšenio su medumi profilaktiškai geriama nuo spalio iki kovo, kada susilpnėja organizmo imuninė būklė. Tuo metu gydomoji ir profilaktinė dozė padidinama iki 15-20 ml per dieną ir padalinama į 2 kartus: ant tuščio skrandžio ryte ir prieš vakarienę.
Naudojimo indikacijos:
- Padidėjęs psichinis ir fizinis krūvis, lėtinis nuovargis;
- Peršalimo prevencija rudenį ir žiemą;
- Radiacija, tiek patekus radionuklidams į kūno vidų, tiek iš išorinio šaltinio;
- Nervų ir psichikos išsekimas, lėtinis stresas (nerimas, baimė, depresija);
- Senyvas amžius (vidaus organų ir sistemų atjauninimas);
- Sveikimas po operacijų, ligų ir sužalojimų;
- Lėtinė intoksikacija (alkoholio, priklausomybė nuo narkotikų).
Raudonasis ženšenis – stipri priemonė, kuri reikalauja griežtai laikytis nustatytos dozės. Piktnaudžiavimas preparatu gali pasireikšti tokiomis organizmo reakcijomis: kaklo raumenų įtampa, tachikardija, plaukų slinkimas, nemiga. Pasireiškus šiems simptomams visiškai sustabdomas vartojimas arba sumažinama dozė.
Kontraindikacijos:
- Hipertenzija;
- Nėštumas, amžius iki 12 metų;
- Sunkūs neuropsichiatrinai sutrikimai, traukuliai;
- Encefalopatija, padidėjęs intrakranialinis spaudimas;
- Tirotoksikozė (hipertiroidizmas).
Ženšenis su medumi yra adaptagenas, padedantis organizmui taupyti energiją ir atkurti jėgas. Jis kovoja su nuovargiu, anemija, naudojamas aktyvuoti odos ląstelių regeneraciją ir pagerina medžiagų apykaitos procesus. Ženšenio su medumi sudėtyje yra kosmetinio muilo, losjonų ir kremų. Šis mišinys padeda atsikratyti raukšlių, išblyškusios odos, strazdanų ir egzemos.
Kiti receptai su ženšeniu:
- Šviežia ženšenio šaknies susmulkinama, 15 mg gautos masės sumaišomai su 30 ml šviežių vynuogių sulčių. Valgykite vieną kartą per dieną 30 lašų. Pagerina atmintį, mažina cholesterolio kiekį, gerina širdies funkcinę būklę.
- Apie 50 g ženšenio susmulkinama ir sumaišomas su 1 litru gero medaus. Porą savaičių laikyti tamsioje vietoje ir tik po to galima vartoti.
- Nuo odos infekcijos, skausmų ir nuospaudų. Tepalo paruošimui prireiks 30 g sauso susmulkinto ženšenio ir 50 ml karšto vandens. Ingredientai sumaišomi ir paliekami 3 valandoms, po to mišinys sušildomas garų vonioje reguliariai maišant, atvėsinamas. Tepalas laikomas ant paveiktos zonos ketvirtį valandos, o tada nuplaunamas šiltu vandeniu. Naudojama, jei reikia, 2-4 kartus per dieną.
- Paspartina skreplių pašalinimą ir malšina viršutinių kvėpavimo takų uždegimą. Iš ženšenio šaknų (30 g) ir vandens (200 ml) paruošiamas sultinys, kuris verdamas 5 minutes. Šiltas preparatas geriamas po 150 ml tris kartus per dieną.
- Pagerina medžiagų apykaitą ir pašalina anemiją. Ženšenio šaknį (100 g) sumalti mėsmale, pridėti pašildyto medaus (900 g). Gautą medžiagą išmaišykite ir keturias savaites palikite tamsioje vietoje, reguliariai maišant. Gydymo kursas – 8 savaites. Vartoti 2,5 ml prieš pusryčius.
- Imuniteto stiprinimui. Šaknies miltelius užpilkite verdančiu vandeniu santykiu 1:10, rankšluosčiu apvyniokite indą, palaukite 10 minučių. Paruoštą arbatą gerti po 15 ml 20 minučių prieš valgį 3 kartus per dieną visą mėnesį. Po mėnesio pakartokite gydymo kursą.
- Virškinimo sistemai ir darbingumui padidinti. Medaus-ženšenio ekstraktą (5 ml) įpilkite į karštą virintą pieną (200 ml), mišinį atšaldykite iki 40 laipsnių ir įdėkite fermentuoto pieno raugo. Rūgpienį supurtykite. Naudokite pusvalandį prieš valgį du kartus per dieną po 200 ml.
Ženšenio trauktinė
Šis gydomasis eliksyras naudojamas siekiant sumažinti gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje, pagerinti antinksčių darbą, pašalinti mieguistumo simptomus. Ženšenio šaknis su alkoholiu padeda nuo psichologinės įtampos, neurotinio sindromo, išsekimo, nepakankamos erekcijos, kraujagyslių distonijos, nusilpusio imuniteto, cukrinio diabeto ir arterinės hipotenzijos.
Naudojamas po 30-50 lašų 40 minučių prieš valgį tris kartus per parą (galima atskiesti vandeniu arba sultimis). Didžiausiai saugi paros dozė suaugusiems yra 200 lašų. Tinktūra pasižymi stimuliuojančiu poveikiu žmogaus organizmui, todėl jos negalima vartoti prieš miegą. Ženšenio naudojimo metu griežtai draudžiama gerti alkoholį.
Preparato perdozavimo atveju gali pasireikšti šalutinių reakcijų: kūno temperatūros padidėjimas, odos bėrimas, svaigulys, pykinimas, vėmimas, nemiga, tachikardija, staigus kraujo spaudimo šuolis.
Naudoti negalima jei yra (Kontraindikacijos): aukštas kraujospūdis, dirglumas, alergija, nėštumas, maitinimas krūtimi, amžius iki 16 metų, nemiga.
Paruošimas:
- Iš sausų šaknų. Ženšenio milteliai (30 g) užpilami degtine (1 l), laikyti 4 savaites, iškošti. Vartoti 2,5 mėnesio, po 30 dienų pakartoti kursą.
- Iš šviežių šaknų. Žaliavą kruopščiai išplauti, išvalyti žemę, išdžiovinti, o tada susmulkinti blenderiu. Ženšenio šaknų masę (100 g) užpilkite degtine (1 I), laikyti 1 mėnesį, periodiškai plakant mišinį, po to filtruoti. Vartoti 30 dienų, o po dešimties dienų pertraukos pakartokite kursą.
Užpilų gamybai vietoj degtinės gali būti naudojamas 40% arba 50% spiritas. Gydomasis eliksyras saugomas tamsioje vietoje sandariai uždarytas stiklainiuose.
Trauktinę rekomenduojama vartoti moterims nėštumo planavimo etape, nes ji stimuliuoja dubens kraujotaką. Pastojus produkto naudojimą būtina iš karto nutraukti. Prieš vartojimą būtinai pasitarkite su gydytoju.