Detoksikacija: ar reikalingas kepenų valymas?

Specialios arbatos, maisto papildai, dietos ir įvairios procedūros – komerciniai tinklai perpildyti teikiamų paslaugų ir produktų pasiūlymais, kurie tariamai gali išvalyti organizme sukauptus toksinus ir atkurti gerą savijautą. Dažniausiai šiuo tikslu siūloma dirbti su kepenimis. Yra daug šio organo „valymo“ programų. Ar jos visos saugios? Ar detoksikacija tikrai reikalinga kepenims ir kaip padėti organizmui atsikratyti kenksmingų medžiagų nepakenkiant sau? Ką apie tai mano ekspertai? NetradicineMedicina.com supažindina su jų nuomonėmis.

Kepenys ir tai, kas joms kenkia: alkoholizmas, vaistai, nesveika mityba

Didžiausia žmogaus kūno liauka – kepenys – atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų. Šis organas transformuoja ir kaupia su maistu patenkančius riebalus ir gliukozę, sintezuoja baltymus, gamina tulžį, būtiną vitaminų virškinimui ir įsisavinimui. Tačiau pagrindinis kepenų uždavinys yra valyti kraują nuo kenksmingų medžiagų. Kepenys yra tam tikra detoksikacijos gamykla, kuri per minutę filtruoja 1,5 litro kraujo. Visos maisto produktuose esančios medžiagos pereina per šį organą ir paverčiamos produktais, reikalingais organizmo funkcionavimui. Kepenys sėkmingai neutralizuoja bakterijas ir alergenus, toksiškas medžiagas ir cheminius junginius, kurių pasitaiko maiste, vaistuose, alkoholyje, įkvepiamame ore. Nereikalingi, nuodingi ir kenksmingi elementai paverčiami junginiais, kurie vėliau pašalinami iš organizmo.

Šį darbą gali sutrikdyti tik sunkios kepenų ligos (cirozė, hepatitas, vėžys), taip pat nutukimas ir alkoholizmas. Pagrindiniai rizikos veiksniai, galintys sukelti tokias problemas, yra šie:

  • Piktnaudžiavimas alkoholiu, kurio didelių dozių kepenys nespėja apdoroti, todėl kepenų ląstelės pažeidžiamos.
  • Nekontroliuojamas vaistų vartojamas, kuris kepenų pažeidimo priežastimi yra 10% atvejų.
  • Nesveikas maistas.

Visa tai neišvengiamai leidžia daryti išvadą, kad normaliam kepenų funkcionavimui turi būti išsaugota jų sveikata. Bet kaip tai padaryti?

Detoksikacijos iliuzija

Noras išvalyti organizme sukauptus toksinus ir šlakus pastaraisiais metais tapo gana madinga tendencija. Pasak šio metodo šalininkų, detoksikacija – tai metodas, padedantis atsikratyti nuodingų medžiagų, ir taip išgydyti bei atjauninti savo kūną. Tačiau gydytojai ir mokslininkai, dirbantys gastroenterologijos ir nutriciologijos srityje, neigiamai vertina plačiai reklamuojamus organizmo valymo metodus. Detoksikacijos propagandą daugelis specialistų laiko tik komerciniu projektu, be jokio mokslinio pagrindo.

Pasak ekspertų, nei vienas rimtas tyrimas nepatvirtino siūlomų detoksikacijos metodų veiksmingumo. Organizme iš tiesų yra tam tikras kiekis nuodingų medžiagų, sako žinomas britų biochemikas Davidas Benderis, tačiau būtų klaidinga manyti, kad galima palengvinti jų pašalinimą taikant kosmetines procedūras arba geriant brangias arbatas. Mokslininkas tai vadina detoksikacijos iliuzija.

Ar pagrindiniam toksinus neutralizuojančiam organui reikalingas valymas? Neigiamą atsakymą į šį klausimą pateikia ir garsus prancūzų hepatogastroenterologas Gabrielis Perlemuteris. Sveiko žmogaus kepenys, sako mokslininkas, neturi būti valomi, nes nekaupia toksinų. Atliekant toksiškų medžiagų perdirbimą, jie paverčiami saugiais junginiais, kurie pašalinami. Tik sunkios kepenų ligos, kurioms reikalingas specialus gydymas, gali trukdyti šiam nusistovėjusiam savireguliavimo mechanizmui.

Detoksikacija įmanoma tik tada, jei suprantate, kokio tipo nuodus reikia pašalinti iš organizmo. Tuo paremtas mirtino apsinuodijimo atvejų gydymas. Tai, pasak britų komplementarinės medicinos profesoriaus Edzardo Erno, yra tikroji detoksikacija. Tuo tarpu nežinomų toksinų pašalinimas su arbata, sultimis ir maisto papildais yra ne kas kita, o tikras sukčiavimas. Sveikas organizmas susitvarko su šia užduotimi be jokios pagalbos.

Detoksikacijos pavojai: badavimas, dietos, papildai

Tačiau iliuzija tikrai nepavadinsi pagrindinio detoksikacijos programų trūkumo. Pasak ekspertų, jos gali būti pavojingos sveikatai. Visų pirma dėl to, kad sukuria tikėjimą, jog kepenis galima apkrauti kiek nori, leidžiant sau maisto ir alkoholio perteklių, o vėliau per trumpą laiką, maisto apribojimų dėka, viską atstatyti į sveiką būklę. Apie tokio įsitikinimo pavojų kalba Prancūzijos mitybos specialistų asociacijos narys Florent Rossi: „Organizmas yra gerai organizuota, sudėtinga mašina, kurios negalima perkrauti pernelyg rimtai sukrėtimais. Tai gali būti pavojinga.“ Badavimas ir griežtos dietos, pvz. detoksikacijos terapija, ne tik atima iš žmogaus gyvybiškai svarbias maistines medžiagas, bet ir sutrikdo sklandų organizmo darbą. Pasak mokslininko, tai sukuria klaidingą nuomonę, kad maitinimasis kenkia sveikatai, o badavimas yra sveika.

Kiti organizmo ir kepenų valymo būdai taip pat yra pavojingi:

  • Maisto papildai. Juos gali paskirti tik gydytojas, remdamasis analizėmis, kurie parodė atitinkamų medžiagų trūkumą. Priešingu atveju jie gali būti žalingi.
  • Kepenų valymas citrinos sultimis ir alyvuogių aliejumi neturi eksperimentinio patvirtinimo. Šiuo atveju per didelis aliejaus kiekis gali sutrikdyti virškinimą ir sukelti viduriavimą.
  • Gausus daržovių sulčių naudojimas gali sukelti virškinimo trakto gleivinės dirginimą.

Choleretinės (tulžį varančias) arbatos, aklo zondavimo procedūra yra pavojingos tiek dėl dvylikapirštės žarnos gleivinės sudirginimo, tiek dėl akmenų judėjimo (jei yra) ir tulžies latako užsikimšimo rizikos. Todėl šiuos metodus gydytojas gali paskirti tik dėl medicininių priežasčių, o ne kaip detoksikacijos terapiją.

Sveika gyvensena ir subalansuota mityba kepenų sveikatai

Vienintelis teisingas ir saugus detoksikacijos metodas yra tas, kurį atlieka žmogaus organizmas, tvirtina ekspertai. „Mūsų kepenys turi veiksmingus detoksikacijos biocheminius mechanizmus“, – sako profesorius Perlemuteris, besistebintis daugelio žmonių tikėjimu specialiomis procedūromis ir dietomis. Nėra jokių stebuklingų produktų, kurie gali atkurti kepenis, tačiau mokslininkas mano, kad kai kurie iš jų pasižymi hepatoprotekciniu poveikiu (artišokas, ciberžolė, margainis). Tačiau dėl to neverta nusiminti, nes gerai žinoma, kas kenkia kepenims: didelėms alkoholio dozės, riebūs, kepti, rūkyti, sūrūs maisto produktai su kenksmingais priedais ir trans-riebalais, taip pat nekontroliuojamas vaistų vartojimas.

Beprasmiška keletą kartų per metus atlikti trumpus detoksikacijos kursus, mano ekspertai. Kepenų būklės išsaugojimas, taigi ir viso kūno sveikata, yra įmanoma, jei jūsų dieta visą laiką bus subalansuota. Produktų įvairovė ir vaisių bei daržovių gausa – efektyviausias būdas išsaugoti natūralų organizmo valymo mechanizmą. Sveikas gyvenimo būdas taip pat suteiks papildomos naudos kepenims: rūkymo atsisakymas, tinkamas darbo ir poilsio režimas, kova su stresu, geras miegas.

Search

+