Kukurūzai

Kukurūzai mityboje ir medicinoje

Mitybą vasaros pabaigoje galima paįvairinti daugybe sezoninių maisto produktų – daržovių, vaisių, uogų. Vienu iš labiausiai paplitusių šio laikotarpio skanėstų yra kukurūzai, kurių galima rasti Lietuvos prekybos centruose. Produkto, kuris yra viena iš labiausiai mėgstamų grūdinių kultūrų pasaulyje, naudojimas turi teigiamą poveikį žmonių sveikatos būklei. Nepaisant to, sergant tam tikroms ligomis šio delikateso geriau atsisakyti.

Maisto produktas iš praeities

Kukurūzus daugelyje šalių žmonės dievina nuo seno. Inkų indėnų genties atstovai šį augalą garbino kaip šventą. Amerikos atradėju laikomam Kristupui Kolumbui ši neįprasta kultūra taip patiko, kad keliautojas jo keletą egzempliorių parsiplukdė į tėvynę. Ir dabar jau keletą šimtmečių kukurūzai teisėtai užima garbingą trečią poziciją  po kviečių ir ryžių tarp populiariausių grūdinių kultūrų.

Augalų grūdai naudojami ne tik kaip nepriklausomi maisto produktai. Iš jų gamina grūdus, krakmolą, miltus ir gyvulių pašarus, o iš kukurūzų embrionų gaunamas aliejus. Žali stiebai ir lapai tampa pašaru gyvuliams, džiovinti stiebai ir kukurūzų branduoliai yra naudojami pramonėje, o kukurūzų purkos rado savo vietą farmakologijoje.

Kukurūzai sveikoje mityboje

Žmonės jau labai seniai sužinojo apie naudingas kukurūzų savybes. Pagrindinė jų vertė slypi dideliame vitaminų ir mikroelementų kiekyje. Šio produkto sudėtis apima vitaminus B, A, E ir H (biotinas). Be to, šie javai turi daug mikroelementų – kalcio, geležies, fosforo, magnio, kalio, natrio, jodo. Grūduose taip pat gausu ląstelienos, eterinių bei riebiųjų aliejų.
Kukurūzų įtraukimas į maitinimosi meniu daro teigiamą poveikį žmonių sveikatai:

  • Dėl pakankamo ląstelienos kiekio kukurūzų patiekalai stimuliuoja virškinamojo trakto darbą ir padeda užkirsti kelią vidurių užkietėjimui;
  • Ši grūdinė kultūra pasižymi tulžį varančiu poveikiu, todėl ją rekomenduojama įtraukti į savo meniu žmonėms, sergantiems kepenų ligomis;
  • Naudingos kukurūzų sudedamosios dalys skatina širdies ir kraujagyslių aktyvumą, padeda sušvelninti skausmą nefrito priepuolio ar podagros metu;
  • Dėl tulžį ir šlapimą varančio veikimo kukurūzų patiekalų vartojimas yra pageidautinas padidėjus spaudimui ir linkus į edemas;
  • Gerina medžiagų apykaitos procesus ir yra veiksminga kovos su pertekliniais kilogramais priemonė;
  • Šio maisto produkto patiekalų į savo meniu įtraukti rekomenduojama sergantiems diabetu ir alergiškiems žmonėms.

Netradicinės medicinos šalininkai teigia, kad jaunos kukurūzų burbuolės padeda atsikratyti inkstų akmenų, o iš jų gautas nuoviras palengvina būklę sergantiems kasos ligomis. Be to, kasdienis šio nuoviro suvartojimas padeda sureguliuoti metabolizmą.
Deja, pasaulyje tikriausiai nėra nieko, kas duoda vien tik naudą. Kukurūzai taip pat netapo išimtimi. Nerekomenduojama valgyti kukurūzų esant padidėjusiam kraujo krešėjimui, trombozei ir tromboflebitui. Be to, gydytojai nerekomenduoja įtraukti į racioną iš kukurūzų grūdų paruoštų maisto produktų pacientams, kurių svoris nepasiekė reikalingos normos bei sergantiems virškinimo sistemos ligomis.

Vaistiniai preparatai ir nuovirai

Kaip pagalbinės tam tikrų ligų gydymo priemonės plačiai paplito kukurūzų purkos. Gydymo savybės paaiškinamos vitaminų kompleksų, mikroelementų, taip pat taninų buvimu. Dažnai „kukurūzų plaukai“ naudojami kaip tulžį varantį priemonė. Purkų nuovirai ir užpiltinės naudojamos įvairių tipų hepatitui ir cholecistito gydymui. Ypač veiksmingas yra šių vaistų vartojimas, jei vėluoja tulžies sekrecija. Šis nuoviras palengvina paciento būklę sergant šlapimo ir tulžies išskyrimo sistemų ligomis.

Be to, iš purkų pagamint vaistai:

  • Didina tulžies sekreciją, mažina jos klampumą;
  • Padeda sumažinti bilirubino ir padidina protrombino kiekį;
  • Padidina kraujo krešėjimą, todėl kai kuriais atvejais jie vartojami kraujavimui sustabdyti;
  • Yra geri antioksidantai ir organizme pagerina medžiagų apykaitos procesus;
  • Sumažina gliukozės kiekį kraujyje;
  • Padeda normalizuoti kepenų, taip pat kasos veiklą;
  • Sumažina apetitą, todėl kukurūzų purkų užpiltines ekspertai pataria įtraukti į svorio mažinimo dietą.

Patiekalai iš kukurūzų burbuolių

Norint pasimėgauti sultingų kukurūzų skoniu, reikia juo tinkamai paruošti. Siūlome be tradicinių virtų kukurūzų įtraukti į savo racioną keletą paprastų patiekalų receptų iš šio skanaus ir naudingo produkto.

Kukurūzų košė su parmezanu

Dviem patiekalo porcijos jums reikės šių maisto produktų:

  • 4-5 jaunų burbuolių
  • 60 g Parmezano sūrio
  • 40 g sviesto sviesto
  • Druskos

Nuvalytas burbuoles virti 20 minučių. Po to išimti ir leisti atvėsti. Naudojant aštrius peilius sėklos nupjaunamos, sūdomos ir susmulkinamos maišytuve. Paruoštą mišinį supilkite į nedidelį keptuvę, pabarstykite parmezanu ir pakaitinkite kol sūris ištirps. Prieš patiekiant į kiekvieną lėkštę padėkite sviesto gabalėlį. Šis patiekalas puikiai tinka pusryčiams.

Ant grotelių kepti kukurūzai
Paruošimui reikės:

  • 800 g jaunų kukurūzų burbuolių
  • 4 šaukštai saulėgrąžų aliejaus
  • 1 šaukštelio citrinos sulčių
  • Druskos

Sumaišykite augalinį aliejų, valgomąją druską ir citrinų sultis. Saulėgrąžų aliejų geriau pasirinkti nerafinuotą – kukurūzai bus skanesni ir pikantiškesni. Burbuolės aptepamos gautu mišiniu, susukamos į foliją ir dedamos ant karštų anglių. Kepimo laikas yra apie pusvalandį. Iškepti kukurūzai išvyniojami iš folijos, apibarstomi žolelėmis ir patiekiami ant stalo. Šis patiekalas puikiai tinka iškylai gamtoje.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+