Pamąstymai apie sveikatą arba kur dingo logika?

Terminas „sveikas maistas” yra labai netikslus ir painus, galima sakyti, kad tokio termino prasmės iš vis nėra. Kodėl? Todėl, kad, kas vienam – sveika, kitam – nuodas. Štai septyni pamąstymų receptai, kurie galbūt kai kam tiks ir padės susikurti sveikatą:

1. Yra naudinga valgyti žalias daržoves ir vaisius, riešutus ir viską, kas saulėje noksta. Nors dietologai sako, kad sunkiau virškinasi žalias maistas, kad virto ir žalio maisto turėtų būti 60% – 40%, visada reikia įvertinti, kad kiekvienas žmogus yra individualus, ir kad natūropatai (valgantys tik žalią maistą) puikiausiai gyvena be jokių apdorotų patiekalų. Na, o logiškai mąstant, gi prie ko žmogus save pripratina – tai ir tampa jam tinkamu. Keistai kartais skamba pasakymas, kad žalio maisto kažkas negali valgyti, kenkia, o va rūkyti, nors visi šaukia, kad rūkydami žmonės žudosi – gali. Pamąstykite… gyvas žalias maistas įneša į žmogų gyvą energiją.
Ką valgai – iš to ir susidedi. Kai miršta žmogus – jį laidoja. Gyvulius užmuša, kad suvalgytų. Tiek vienų, tiek kitų negyvi kūnai yra mėsa. Ką valgai iš to ir susidedi.

2.Yra naudinga per parą išgerti 2 litrus skysčių. Tačiau įskaitant, kad su maistu žmonės gauna apie 50% skysčių, tai belieka išgerti 3 – 4 stiklines vandens.
Jeigu jūs jaučiate troškulį arba šlapimas yra tamsiai geltonas, reiškia organizmui trūksta skysčių. Tačiau įdomus faktas yra tas, kad jeigu valgyti tik žalią augalinį maistą, troškulys nekankina, o ir šlapimas švarus, lyg šaltinio vanduo. Matomai, žmogus neturi stačia galva pulti ir vykdyti viską, ką kas rekomenduoja, bet … pamąstyti ir pažiūrėti: kas jam tinka. O svarbiausia viską daryti palaipsniui.

3. Sakoma, kad labai kenksminga valgant žiūrėti TV, skaityti ir dar ką nors veikti. Gi maistas yra energija, kurios kokybė priklauso nuo to, kaip mes jį valgome. Jeigu savo kąsnį prieš kišdami į burną pamurdytumėte pelkėje, tai jo jau tikrai nebenorėtumėte valgyti. Taip pat ir vaizdai, mintys, garsai, kuriuos jaučiame valgydami persiduoda maistui. Žiūrėdami muštynes, girdėdami kažką klykiant ir jausdami neapykantą, maistu, nors ir pačiu sveikiausiu pagal sudėtį, galime apsinuodyti. Nes viskas yra energija.

4. Alkoholis sukelia daugybę ginčų. Bet jeigu mąstyti logiškai – tai ir pienas kenkia – jau įrodyta kad pienas sukelia krūties vėžį. Blaivininkai nevartoja alkoholio, bet jie neišvengia ligų ir kitų nelaimių. Ar jie sveikesni?
Jeigu jums iš vis nereikia alkoholio, be abejo, tai labai sveika ir išmintinga, bet jeigu reikia? Tad gerti ar negerti? Yra sakoma geriausias patarėjas yra saikas. Žinant, kada ir kiek vartoti – gal būt… nepakenks, gi alkoholis netgi ne mėsa, kad jį išgauti – nereikia žudyti. Tad prieš keliant taurelę reiktų mestelti mintį į savo protą: ” ar man šito reikia?”

5. Cukrus, druska ir prieskoniai – kasdieniai maisto komponentai, suteikiantys malonumą valgant. Bet ar be šių komponentų maistas yra neskanus? Jeigu žmogus badauja tam tikrą laiką ir po to pradeda kažką valgyti, jis pastebi, kad pajuntą naują skonį – maisto be papildų skonį. Dažnai žmonės, po to, nebenori nei cukraus į arbatą, nei druskos į košę. Tačiau dietologai teigia, kad druska ir cukrus būtini žmogui. Ir vėl gi mąstant logiškai, gyvūnai, gyvenantys laisvėje, kažkodėl nemiršta be prieskonių, daugybė žmonių gyvena be šių dalykėlių. Reiškia, visa tai – energijos rūšis, kurios gali reikti, o gali ir nereikti. Gi būtent nuo cukraus, druskos ir prieskonių pertekliaus vystosi įvairiausios ligos, kūnas išburksta ir reikalauja daug skysčių, kad išsivalytų.

6. Vitaminai ir mineralai šiandieninėje visuomenėje vos ne kasdienis maistas. Keistai žmonės elgiasi tikėdami, kad jiems viso šito reikia, ir kad jie negali tai gauti iš maisto, nes mąstant logiškai, kol vaistų pramonė nebuvo pasiekusį tokio maksimalaus lygio, kaip dabar, tai visi gyveno be vitaminų, papildų ir kitų „būtinų” priedų. Visa tai gydytojas prirašydavo nusilpusiems ligoniams.

Kas gi nutiko dabar? Visi tapo ligoniais? Taip, panašu, kad visuomenė serga, tik va kuom? Atsakymas yra labai paprastas: tai yra biznis. Logiška būtų manyti, kad vitaminai ir kiti priedai turėtų būti skiriami gydytojo sutrikus virškinimui, nes galbūt tada maistas nevisiškai pasisavina, visiems pieno ar mėsos valgytojams, nes šie produktai atima energiją. Nors vegetarai ir veganai sakosi maitinasi sveikai, bet kaip pastebima, jiems irgi trūksta vitaminų ir visų kitų papildų, nes jie gi daugumoje vartoja, nors ir augalinį, bet negyvą, daugybę kartų perdirbtą maistą.

7. Kramtymas yra virškinimas, kuo ilgiau kramtomas maistas, tuo tiksliau jis patenka ten, kur reikia. Gastrito ir skrandžio opos gydymas turėtų prasidėti nuo gerai sukramtyto maisto. Netinkamai sukramtytas maistas skrandyje sukelia rūgimo procesą, virškinimas sutrinka, maistas nepasisavina. Ilgas kramtymas padeda numesti nereikalingą svorį, nes taip sumažėja maisto kiekis, kadangi skiriate visą dėmesį valgymui, o jeigu valgant dėmesys blaškomas – suvalgoma daug daugiau, negu reikia. Ilgas kramtymas puikus dantų gydytojas ir apsauga, nes ilgai kramtant išsiskiria didžiulis seilių kiekis, kuriame randasi magnis, kalis, natris floras, vitaminai В1, В2, В6, В12, С, Н, А, D, Е, К. Be to, kuo ilgiau kramtomas žalias, nevirtas maistas, tuo jis skanesnis.

www.sveikata666.lt
Šaltinis – internetas

13 Komentaras

  1. Na va, taip jau geriau, tik aš truputį sutrumpinau citatą, vistiek, tas pats per tą patį. Gerai, kad taip norisi komentaro į Stuko straipsnį, tai jie žemiau:

    – ”
    Apie savo sveikatą, šios profilaktiką R. Stukas ragina galvoti ne kuom nors susirgus, o kuo anksčiau.

    Sveikas, t.y. natūralų gyvenimo būdą gyvenantis žmogus, florantietis, apie sveikatą nemąsto, nes jis puikiai jaučia savo organizmą ir jo būklę. O kai visi jutimai atrofuoti, tai turbūt belieka mąstyti.

    – ”
    Organizmo senėjimo procesai prasideda nuo 25 metų

    Kas čia per propaganda? Džiugu, kad ponas Stukas rašo iš savo asmeninės patirties, bet jeigu jis pradėjo senėti būdamas 25 metų, tai nereikėtų to taikyti visiems žmonėms. Jei jis savo laiku būtų pradėjęs mažiau mąstyti, o jausti save, tai būtų visai kita situacija.

    – ”
    Būtina vadovautis sveikos mitybos patarimais, jei trūksta kokių nors žinių, nebijoti klausti.

    Čia yra slidus momentas. Žinoma reikia vadovautis išmintimi, bet kieno? O, kad klausti tai vėl gi, kieno klausti? Kai kiekvienas kalba pagal save. Ir jei kai kurie pradėjo senti būdami 25, tai ko jų galima klausti? Kaip maitintis, kad senti, ar kad nesenti? Labai daug žmonės nukenčia kai jie klauso kitų žmonių, kaip jiems gyventi jų pačių gyvenimą.

    – ”
    Įvairių medžiagų, kurių su maistu negauname ar gauname per mažai, stygių galima kompensuoti maisto papildais ir vitaminais.

    Štai ir pagrindinė citata. Čia turbūt daugumos daktarų ir verlininkų mėgstamiausia malda Bet ji klaidina žmones, tame tarpe ir Lauritą taip stipriai nuo papildų, o gal nuo papildų pelno? Iš tikrųjų šis sakinys yra nepilnas, o pilnas jis skamba taip:

    “Įvairių medžiagų, kurių su negyvėlišku maistu negauname ar gauname per mažai, stygių galima kompensuoti maisto papildais ir vitaminais.”

    Bet ir šis teiginys, tinka tik nenatūraliai gyvenantiems žmonėms, kad šiek tiek palengvinti negyvybingą kasdienybę. Kadangi nei tas negyvas, keptas, virtas ir t.t. maistas, nei papildai neturi vieno pagrindinio elemento, ko iš tikrųjų reikia SVEIKATAI – Gyvybės. O ją turi TIK – Gyvas, šviežias, neapdorotas, žalias augalinis maistas.

  2.  Laurita, gal preiš gerus metus pati ryjau tuos papildus. Tai šona skauda perku vienus, nuo svorio kitus,  rodos vitaminų trūksta, kitus.

    O dabar juokas ima pasižiūrint , kaip žmonės tokiems dalykams krūvas pinigų išleidžia ir tikisi greito rezultato.

    Bet jo taip ir niekada nesulaukia.

    Pavasaris, pamėginkit, gal pavyks pabūti ant gamtos teikiamų vaisių , daržovių, riešutų.

    Rezultatas manau bus jums stulbinantis.  :)

    Ir jei tikrai bus stulbinantis rezultatas, už pinigus, kuriuos sutaupysite nepirkdama papildų.

     Galite nusipirkti sau dovanėlę, mes juk moterys, :)

     

     

  3. Dėkui už patarimą dėl nuorodų – nežinojau, kad jas kelti čia yra uždrausta:) Dalinuosi citata iš man patikusio straipsnio ir tikrai nematau jame logikos trūkumo… Viskas čia teisingai profesoriaus išdėstyta, mano galva

    "Apie savo sveikatą, šios profilaktiką R. Stukas ragina galvoti ne kuom nors susirgus, o kuo anksčiau. „Organizmo senėjimo procesai prasideda nuo 25 metų, tad būtina juos sulėtinti, eliminuoti kai kuriuos neigiamus veiksnius, norint vyresniame amžiuje gyventi kokybišką ir visavertį gyvenimą. Lengviausiai kontroliuojamas dalykas yra mūsų mityba, reikia tik pasiryžti tai daryti. Būtina vadovautis sveikos mitybos patarimais, jei trūksta kokių nors žinių, nebijoti klausti. Įvairių medžiagų, kurių su maistu negauname ar gauname per mažai, stygių galima kompensuoti maisto papildais ir vitaminais. Tačiau prieš pradedant vartoti kokį nors preparatą, reikia atminti, kad maisto papildas nėra maisto pakaitalas."

  4. Laurita, visų pirma, čia nuorodų dėti negalima, jei nori pasidalinti kažkokia įdomia mintim, tai ją ir pacituok.

    Antra, iš to kaip rašai, suprantu, kad neskaitei apie tai kas yra Florantiečiai, todėl susipažink su šia informacija http://www.sveikata.info/forumas/florantieciai o tada ir komentarai bus logiškesni.

  5. mano galva lietuvių maitinimosi įpročiai – ydingi. valgome per daug, pernelyg apdorotą maistą, per mažai į valgiaraštį įtraukiame šviežių vaisių ir daržovių. Kita vertus, kad ir parduotuvėse labai dažnai nežinai, ką perki. Labai neblogų minčių radau R. Stuko straipsnyje. Ten aptariamos visos mūsų maitinimosi ydos ir patariama, kaip jas kotreguoti. Vieniems tai bus iš esmės savo raciono peržiūrėjimas, kitiems galbūt tinkamų maisto papildų vartojimas. Maisto papildai tikrai nėra blogis, kai juos vartoji apgalvotai, tikslingai.

  6. Mielas Ceslovai, o kaip nustatyti metabolini tipa? Ar tai kainuoja?

  7. Jei šnekama apie sveiką maistą, išties būtina pasakyti, kam. Juk maisto tinkamumą nustato žmogaus metabolinis tipas. Derėtų valgyti tinkamą maistą.

    Virškinimas – sudėtingas ir daug (apie 75%) energijos sunaudojantis procesas. Vienaip ar kitaip, virškinimui būtinai reikalingi enzimai (fermentai). O kad žmonės (ir naminiai gyvūnai) vieninteliai valgo termiškai apdorotą maistą, jie enzimų su maistu negauna. Derėtų pasirūpinti enzimais.

    Gamta neruošė izoliuotų vitaminų. Tai farmacijos išradimas. Ir tie vitaminai paprastai sintetinami iš naftos ar pan. Derėtų pasirūpinti natūraliais vitaminais.

    Ir t.t.

    Tai mano logikos.

    Būkime sveiki

  8. prieskoniai ar tai tik druska ir cukrus? ar aplamai visi prieskoniai:petrazole, cinamonas, krapai. be cukraus ir druskos ilga laika jau gyvenu, bet kazkaip petrazoles ar baziloko nenoreciau ismest is savo virtuves

  9. Reikia žiūrėti kokia yra sveikata, jeigu viskas gerai, kam atsisakyti baziliko ar ko kito? Sakyčiau, ko tai atsisakyti reiktų tada, kai žmogui sutrikusi sveikata: blogas regėjimas, didelis viršsvoris, nėra fizinio pajėgumo, irzlumas, skausmas, liūdesys ir pan. Kitais atvejais atsisakymas turėtų peraugti į suvokimą, kad „man to nebereikia”. Pavyzdžiui man daug ko iš produktų nebereikia po to, kai nuosekliai skaičiau Vyduną. Išnykus vieniems produktams – savaime nebesinorėjo ir kitų. Vieni produktai išnyko negrįžtamai, kiti periodiškai grįžta. Prieskoniai – taip pat. Sakyčiau reiktų daugiau klausytis savo pojūčių, poreikių ir vertinti savijautą.

  10. Autorė mums pateikė daug gerų ir sveikų minčių apie maistą, papildus ir alkoholį. Manyčiau, kad reikėtų visgi paminėti, kad alkoholis yra narkotinė medžiaga ir kaip toks negali tikti sveikam gyvenimo būdui, be to, sukelia priklausomybę. O prieskoniai nėra būtinumas: tiek bulvės, tiek ir kiti produktai turi savyje vadinamos druskos, t.y. natūraliai sūrūs ar saldūs. Prieskoniai vartojami labiau iš įpročio, nei iš poreikio, galima paminėti ir teigiamas ir neigiamas to pomėgio puses

  11. „Kramtymas yra virškinimas” tema.
    Krakmolo ir rūgščių derinimas.
    Fiziologai teigia, kad netgi siplniausia rūgštis ardo seilių ptialiną(virškinimo fermentą), o tai labai sutrikdo krakmolo virškinimą, nes krakmolo skaidymas prasideda kramtant. Rūgšties kiekio, kuris yra pomidoruose, uogose, apelsinuose,citrinose, ananasuose, rūgščiuose obuoliuose pakanka, kad suardyti seilių ptialiną ir sustabdyti krakmolo perdirbimą. Tada tą „nebaigtą” ir tuo būdu dvigubą darbą turi atlikt skrandis, kuris yra perkraunamas, o ir naudoja jis kitos struktūros fermentus. Todėl pravartu vartoti rūgščius produktus atskirai nuo krakmolingųjų(grūdinių, ankštinių, išskyrus soją, bulvių) arba rūgščiuosius bent jau 15 – 30 min prieš valgį.

  12. Daugumai žmonių yra daug lengviau pasidaryti veido, skrandžio, arba tiesiog viso kūno valymus, nei keisti save. Žmonės nenori išsiskirti iš kitų, iš draugų, bendradarbių, visuomenės. Valgai, ką nori, veiki, ką nori, būni „normalus”, o tas normas suformuoja televizija, mokyklos, tėvai, aplinkiniai. O kai prireikia – gydaisi, valaisi, kiši savo pinigus į gydytojo storą piniginę, o ten vietos visada atsiras :)
    O jei žmogus nuspręstų keistis – iškarto problemos. Nebesinori valgyti, ką valgo šeima, atsiranda nesutarimai, taip pat ir nesutarimai su draugais, bendradarbiais. Kam to reikia? Juk daug lengviau gydytojo palatoje pasidaryti valymą!

  13. Dabar labai painu yra suprasti, kas gi yra sveikata?
    Pagal skelbiamą sveikatos TV puslapių informaciją – sveikas yra ir blogai matantis, ir turintis viršsvorį, ir nekokios laikysenos, ir nesivaldantis, isteriškas, ir pastoviai apdujęs nuo alaus ir t.t.
    Todėl, jeigu tai sveikata, tai kaip tada vadinasi žmonės, kuriems nereikia nei virto maisto, nei alkoholio, kurie patys sau pakankami, užsiima kūryba ir nežino, kas yra vaistai?
    Ar visuomenėje yra dar vietos logikai? Pagal teikiamą viešą informaciją logikos vietą užėmė reklama, papildai, vaistai, kosmodiskai ir alkoholis. Pirma siūloma daug gerti ir valgyti, po to pirkti vaistus nuo pagirų ir apsirijimo. Peršama nuomonė, kad sveikas nebūsi be … vaistinės.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+